KURUCU&YANGIN DANIŞMANI (EMEKLİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANI) ORHAN DOĞAN’IN BİYOGRAFİSİ

    1962 yılında Bursa’da doğdu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi lisans mezunu, Işık Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisansını tamamladı. 1984 yılında Bursa Belediyesi’nin açtığı sınavı kazanıp Devlet Memuru olarak İtfaiye Eri kadrosunda göreve başladı. 15 yıl bu görevi başarıyla sürdürdükten sonra  yükselerek 1999 yılında İtfaiye Çavuşu, İtfaiye Başçavuşu, İtfaiye Grup Amiri olan Doğan 2004 yılında İfaiye Dairesi Başkanı oldu. Aralıksız 12.5 yıl bu görevi yerine getirerek ülkemizde ve kentimizde mesleğiyle ilgili birçok projeyi ilk olarak hayata geçirdi.( yangına yerinden önlem yerinden müdahale projesi kapsamında 6 olan itfaiye istasyon sayısı 46’ya yükseldi 17 noktada Gönüllü İtfaiye Teşkilatı kuruldu,  merkeze uzak muhtelif noktalarında yangın hidrandı olan 102 köye yangın dolabı kuruldu buralarda olası çıkan yangınlara köylüler daha başlangıçta müdahale ederek büyümeden söndürülmektedir ayrıca sanayi bölgelerinde ve hastanelerde daha bilinçli ve etkin müdahale edilebilmesi için  tüm fabrika tesis depo ve hastanelerin yangın riski teşkil eden bilgiler komuta merkezindeki programa yüklenerek yangın riski bilgi projesi hayata geçirildi tüm bu projelerin hayata geçirilmesi ile yangınlara sel baskınlarına, arama kurtarma ve diğer itfaiye olaylarına daha kısa sürede ulaşılarak etkin müdahale edilmektedir.) 32.5 yıl bu mesleğini başarıyla yürüten DOĞAN’ın “YANGINLARLA MÜCADELE “İTFAİYECİLİK MESLEĞİNDE TAKIM ÇALIŞMASI VE ÖNEMİ” ve “YANGIN VAR” isimli yayınlanmış üç kitabı vardır. Bunun yanı sıra yayınlanmış olan birçok mesleki makalesi bulunmaktadır Ayrıca mesleki birçok konferansa, panele ve sempozyuma konuşmacı olarak katılmıştır.

    32.5 yıl süren görev süresince çalışkanlığı, dürüstlüğü ve cesaret gibi ilkeleri her zaman kendine rehber edinmiş, bu ilkeler doğrultusunda özverili çalışmaları, devletimiz tarafından kendisine verilen unvanlarla, takdirlerle ve teşekkür belgeleriyle tescillenmiştir.

    Ayrıca  6 yıl TİB Tüm İtfaiyeciler Birliği Genel Başkan Yardımcılığı da yapan Orhan DOĞAN ülkemiz genelinde itfaiye erlerinin yardımcı hizmetlerinden genel idare hizmetleri statüsüne geçirilmesi, itfaiye araçlarının kasko sigortası kapsamına alınmasının sağlanması ile birlikte itfaiyecilik mesleğinin gelişmesi ve kalkınması noktasında da önemli hizmetleri olmuştur.

    Toplam 32.5 yıl çalıştığı Bursa Büyükşehir İtfaiyesinde  12.5 yıl İtfaiye Daire Başkanı olarak görev yaptıktan  sonra kendi isteğiyle 17 EKİM 2016 tarihinde Emekli olan Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan DOĞAN  06 ŞUBAT 2017  Tarihinden itibaren ise ULUŞEHİR YANGIN DANIŞMANLIK EĞİTİM HİZMETLERİ TİCARET LTD. ŞTİ.’ni kurarak yangın danışmanı, eğitimci ve yangın olay yeri inceleme bilirkişisi olarak yangınla mücadeleye devam etmektedir. Orhan DOĞAN evli ve 2 çocuk babasıdır.

      Orhan DOĞAN

(Emekli İtfaiye Daire Başkanı)
KURUCU&Yangın Danışmanı