Yangın Risk Analizi

     Yangın Risk Analizinin amacı;

 1. Öncelikle yangın tehlikelerini ve kaynaklarını tespit etmek
 2. Risk altında bulunan insanları belirlemek
 3. Bu riskleri değerlendirerek azaltmak, ortadan kaldırmak ve risklere karşı korumak
 4. Kayıt tutmak, plan yapmak ve personele yangın konusunda eğitim verilmesini sağlamak
 5. Eğer binanızda bir yangın başlarsa, bu yangına karşı alınması gereken yangın önleme ve yangını yönetme tedbirlerine karar vermektir.

     Gelişmiş tüm ülkelerde yapılan çalışmalar gösteriyor ki, yangınların en büyük nedenleri insani unsurlardan ve ihmallerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenleri kısaca sıralayacak olursak;

 • Yangın önleme tedbirlerinin belirlenmemesi, yangın güvenliği konusunda risk analizi yapılmaması,
 • Gerekli eğitim ve bilgilendirme çalışmaların ve tatbikatların yaptırılmaması,
 • Uygun yangın söndürme cihazlarının tedarik edilmemesi veya yanlış yerlere yerleştirilmesi.
 • Yangın güvenlik sistemleri yada yangın ekipmanlarının test, bakım ve kontrollerinin yapılmaması,
 • Acil çıkış güvenliği konusundaki gerekli standartlara uyulmaması ve gerekli çalışmaların yapılmaması,
 • Yangın sırasında yapılacak çalışmalar konusunda gerekli acil durum planının bulunmaması şeklinde sıralamak mümkündür.

     Tüm bu uygunsuzlukların giderilmesi için ise işletmenin detaylı yangın risk analizi uzmanlarımızca yapılmakta, gerekli rapor hazırlanarak eksiliklerin giderilmesi için tavsiyelerimiz hazırlanacak yangın risk raporunda belirtilerek tarafınıza sunulmaktadır.

DETAYLI BİR ÖRNEK:

Oteller için Yangın Risk Analizi

     Oteller ve Moteller, diğer konaklama imkanı olan ticari binalardan farklı olarak, müşterileri için hem konaklama ve hem de kahvaltı hizmeti veren uyuma alanlarıdır. İnsanlar uyurken, dumanın ve zehirli gazların etkisiyle kolaylıkla zehirlenebilirler ve kaldıkları binayı tanımadıkları ve kaçış yollarını bilmediklerinden özellikle risk altındadırlar. Yatıp uyuduklarında, uzun süre seyahat ettiklerinden yorgun olabilirler veya ağır bir yemek veya alkol tüketiminden sonra derin uykuya dalmış olabilirler. Herhangi bir yangın alarmı duyduklarında ilk uyandıkları zaman binayı terk etmeye çalışırken yönlerini kaybedebilirler veya kolaylıkla uyanamayabilirler. Bu nedenledir ki, oteller için mutlaka Yangın Risk Analizi yapılması ve bu analizin güncel olarak muhafaza edilmesi gereklidir.

     Otellerde asansörlerin, jeneratörlerin, Yangın Algılama ve Söndürme sistemlerinin, klima ve havalandırmaların, kalorifer kazanlarının periyodik olarak bakımları ve muayeneleri yapılmalı, otelde çalışan tüm personele düzenli bir şekilde Yangın Eğitimleri verilerek bu konuda bilinçlendirilmeleri sağlanmalıdır.

Ayrıca Yangın Risk Analizi Yapılırken aşağıdaki risklere dikkat edilmesi gerekir;

     * Çamaşırhaneler, Ütü odaları, Sıcak su kazanları, merdivenler, kaygan zeminler, saunalarda sıcak buhar, evsel atık konteynırları, otoparkları ana giriş kapısı, çocukların oyun bahçeleri, acil eylem planının yapılmış olması, yangın tüplerinin doluluk oranları ve yangın dolaplarının eksiksiz çalışıyor olması vb.

Daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.